Handel Bez Wyzysku na Mazowszu. PAP: Ruszyła kampania zachęcająca do zrzeszania się w związkach zawodowych

Zachęcenie pracowników do zrzeszania się w związkach zawodowych – to główny cel rozpoczynającej się kampanii „Handel Bez Wyzysku„. Chcemy poprawić warunki pracy osób, które pracują w marketach i galeriach handlowych – wyjaśnił jeden z jej organizatorów, Maciej Łapski. W województwie mazowieckim kampanię organizują OPZZ „Konfederacja Pracy” i Stowarzyszenie „Polska Społeczna”.

[Artykuł powstał na podstawie relacji PAP opublikowanej m.in. onet.pl]

handel_warszawa
– Właściciele marketów, dużych sieci handlowych i firm odzieżowych działających w galeriach handlowych osiągają olbrzymie zyski, ale niestety nie potrafią się nimi uczciwie podzielić z pracownikami – mówi Michał Lewandowski, przewodniczący OPZZ „Konfederacja Pracy”. Jak mówi, niskie płace to niejedyny problem osób pracujących w tej branży. – Są pod dużą presją, często stają się ofiarami mobbingu ze strony pracodawcy. Jednocześnie rzadko widzą na oczy pieniądze za nadgodziny, a często w ogóle pracują na „umowach śmieciowych”. Pora, by pracodawcy zaczęli godnie płacić i przestrzegać obowiązującego w Polsce prawa.

Łapski powiedział na konferencji prasowej w Warszawie, że kampania ma na celu zachęcenie pracowników do zrzeszania się w związkach zawodowych. Jak przekonywał przewodniczący stowarzyszenia „Polska Społeczna”, pracownicy, którzy są w związkach mogą liczyć na pomoc. „My możemy ich reprezentować. Wtedy pracodawca musi z nami rozmawiać. Są instytucje prawne, które na to pozwalają, jak na przykład spór zbiorowy. Wtedy pracodawca musi negocjować z nami podwyżki, warunki pracy. Nie może pracowników oszukiwać. Nie może prowadzić wolnej amerykanki, która obecnie w handlu występuje. Bo wie, że po drugiej stronie ma partnera, z którym musi się liczyć” – powiedział.

„Możemy działać na rzecz podwyżek, możemy współpracować z Państwową Inspekcją Pracy. Na nasze zlecenie PiP może przeprowadzić kontrolę i zlecić poprawienie warunków pracy” – mówił Łapski. Zwrócił uwagę, że związki zawodowe mogą pomóc pracownikom i doprowadzić do zmiany umowy śmieciowej na umowę o pracę. „Pracodawca bardzo często oszukuje pracownika, że praca, którą wykonuje nie podlega umowie o pracę” – powiedział.

Łapski poinformował, że członkowie stowarzyszenia wraz z OPZZ „Konfederacja Pracy” odwiedzają pracowników w marketach i galeriach handlowych i zachęcają ich do wstąpienia do związku. „Wyjaśniamy pracownikom, że nie muszą mówić o swojej przynależności związkowej. Mogą być anonimowi. Pracodawca nie musi wiedzieć, że pracownik jest w związku. To reprezentanci związków zawodowych są od tego, aby zabierać głos w sprawie pracowników” – stwierdził.

Wyraził nadzieję, że dzięki kampanii niektóre osoby, które pracują w handlu, poprawią swoje warunki pracy. „Chodzimy po marketach i galeriach i słyszymy o problemach pracowników. Ciągle muszą być w pracy. Pracodawcy specjalnie zatrudniają małą liczbę osób, żeby zaoszczędzić i pracownik musi być na wezwanie. Nie ma prawa do czasu wolnego, do spotkania z rodziną. Jednocześnie pracownicy mają bardzo niskie płace” – powiedział Łapski.

Kampania „Handel Bez Wyzysku” prowadzona jest w czterej województwach: mazowieckim, opolskim, śląskim i małopolskim. Pracownicy, którzy chcą bronić swoich praw mogą zgłaszać się dzięki stronie internetowej www.polskabezwyzysku.pl/HANDEL Kampania będzie prowadzona bezterminowo.