„Handel Bez Wyzysku” w Opolu. Onet: „Niskie płace, śmieciówki i wyzysk. Chcemy z tym walczyć”

„Handel bez wyzysku” to tytuł akcji, jaką rozpoczął OPZZ, stowarzyszenie Polska Społeczna oraz Związek Zawodowy Konfederacja Pracy. Pomysłodawcy chcą chronić pracowników pracujących w marketach i galeriach handlowych, a ich samych zachęcać do zakładania związków zawodowych i ochrony swoich praw. – Tam gdzie istnieją związki zawodowe łatwiej broni się praw pracowniczych – przekonują inicjatorzy akcji.

[Przedruk za Onet.pl; artykuł red. Joanny Matlak]

handel
Główne problemy, jakie dotyczą osób pracujących w handlu to, zdaniem organizatorów akcji, nierealne plany sprzedażowe, zbyt szybkie tempo skanowania produktów, problemy z urlopem czy niskie płace. – Duże wymogi stawiane pracownikom handlu są nie do spełnienia, a poprzez takie zachowanie pracownikom obcina się premie. Często pracodawca potrąca pieniądze z wynagrodzenia z powodu kradzieży, których pracownicy nie są w stanie dopilnować. A dlaczego? Bo jest ich na sklepie za mało – przekonuje Maciej Łapski ze Stowarzyszenia Polska Społeczna.

Przewodniczący Rady OPZZ województwa opolskiego przekonuje, że sposobem na poprawę sytuacji pracowników jest założenie przez nich związku zawodowego. – W tej branży jest najniższy poziom uzwiązkowienia, bo wynosi tylko dwa proc., a tam gdzie one istnieją łatwiej jest bronić praw pracowniczych, mniej jest przypadków mobbingu, są wyższe wynagrodzenia i po prostu pracownikom żyje się lepiej – przekonuje Sebastian Koćwin.

Akcja dotyczy także osób zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych. – Przypominam, że w czerwcu zeszłego roku Trybunał Konstytucyjny na wniosek OPZZ-u uznał, że także osoby zatrudnione na umowach śmieciowych mogą zapisywać się do związków zawodowych – mówi Koćwin.

Organizatorzy chodzą po galeriach handlowych, rozmawiają z pracownikami i rozdają ulotki. Jednak nie wszyscy chcą rozmawiać. – W niektórych sklepach czuć atmosferę zastraszenia i mobbingu, dlatego czasami czekamy po pracy na pracowników, można też wysłać do nas zgłoszenie za pomocą strony internetowej http://www.polskabezwyzysku.pl/HANDEL, a my oddzwaniamy. Czasem podejmujemy nawet interwencje w Państwowej Inspekcji Pracy – przekonuje Łapski.

Akcja „Handel bez wyzysku” rozpoczęła się w Opolu, a niedługo rozszerzy się na całe województwo. Podobne akcje planowane są także w województwie śląskim, małopolskim i mazowieckim.